Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağı sadece yemek pişirmek için değil, sağlığımız için de iyidir ve kan şekeri, kalp sağlığı, metabolik sendrom, depresyon ve daha fazlasına potansiyel faydaları vardır. Bu gıdanın sağlığımız üzerindeki etkilerini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Zeytinyağı Nedir?

Zeytinyağı, Akdeniz bölgesinin geleneksel bir ağaç ürünü olan zeytinden elde edilen yağdır. Yağ, bütün zeytinlerin preslenmesiyle yapılır [ 1 ].

Yemek pişirme ve dini kullanımlarının yanı sıra sağlık açısından da birçok faydası vardır. Yağdaki fenoller faydalı özelliklerin çoğunu içerir.

Zeytinyağı aynı zamanda, beyin ve kalp sağlığını iyileştirmek için giderek daha fazla kullanılan bir diyet stratejisi olan Akdeniz diyetindeki birincil yağ kaynağıdır [ 2 ].

Zeytinyağının Sağlığa Faydaları

Zeytinyağı yemek için güvenlidir, ancak tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. Yönetmelikler onlar için üretim standartlarını belirler ancak güvenli veya etkili olduklarını garanti etmez. Takviye kullanmadan veya diyetinizde önemli bir değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşun.

Muhtemelen Etkili

1) Diyabet

Akdeniz diyeti, ana yağ kaynağı olarak zeytinyağını kullanır. ADA, kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için bu diyetin kullanılmasını önerir . Bu diyeti uygulamak, tip 2 diyabet geliştirme riskini %20-23 oranında azaltır [ 3 ].

11 kilolu ve şeker hastası diyetlerine zeytinyağı ekleyerek açlık kan şekerini önemli ölçüde düşürdü. Günlük tüketim ayrıca aşırı kilolu tip 2 diyabet hastalarında metabolik kontrolü iyileştirebilir [ 4 ].

Diyabet nedeniyle görme yetilerini kaybetme riski taşıyan yaşlı yetişkinlere zeytinyağı içeren bir diyet uygulandı. Zeytinyağı alımını artırmayanlara kıyasla görme yetilerini kaybetme olasılıkları daha düşüktü [ 5 ].

2) Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı riski yüksek olan 165 hasta zeytinyağı içeren bir diyete girdi. Bu hastalarda kan basıncı, toplam kolesterol , düşük yoğunluklu kolesterol ve trigliseritler azalmıştır [ 6 ].

Zeytinyağı ile zenginleştirilmiş domates sosu, kalp risk faktörleri üzerinde sadece çiğ domates sosundan daha büyük bir etkiye sahiptir [ 7 ].

Zeytinyağı, yüksek yoğunluklu lipitlerin kolesterol düşürücü özelliklerini geliştirdi ve hücreleri oksidatif stresten korudu [ 8 ].

Sigara içmeyen kadınlarda zeytinyağı, endotelin -1’in yanı sıra kan nitrik oksidi de azalttı. Bu, zeytinyağının hipertansif kadınlar arasında kan basıncını düşürme etkisini açıklar [ 9 ].

Zeytinyağı, yüksek yoğunluklu lipid kolesterolü artırır. Aynı zamanda lipitlerin oksidatif hasarını azaltır, inflamasyonu azaltır ve doku fonksiyonunu iyileştirir [ 10 ].

Yetersiz Kanıt

Aşağıdaki iddia edilen faydalar yalnızca sınırlı, düşük kaliteli klinik çalışmalarla desteklenmektedir. Aşağıda listelenen kullanımlardan herhangi biri için zeytinyağı kullanımını destekleyen yeterli kanıt yoktur. Tıbbi nedenlerle zeytinyağı kullanmadan önce bir doktorla konuşmayı unutmayın ve asla doktorunuzun tavsiye ettiği veya reçete ettiği bir şeyin yerine kullanmayın.

3) Metabolik Sendrom

Metabolik sendrom, kalp problemleri, inme ve diyabet riskini artıran bir grup risk faktörüdür.

Zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bir diyet, kanın antioksidan kapasitesini artırdı [ 11 ].

Kadınlarda, yağ açısından zengin bir diyet, metabolik sendromun yanı sıra kalp hastalığı riskini de azaltmıştır [ 12 ].

Zeytin ve balık yağı kombinasyonu, hastalarda lipid metabolizması ve oksidatif stres üzerinde sinerjistik bir etkiye sahiptir [ 13 ].

4) Depresyon

Depresyondaki hastalara zeytinyağı içeren bir diyet verildi. Buna istinaden depresyon puanlarında bir düşüş gösterdiler [ 15 ].

Zeytin tüketimi, depresyon riskleri ve gelişmiş depresif semptomlarla ters orantılıdır [ 16 ].

Hayvan Araştırması (Eksik Kanıt)

Bu bölümde listelenen koşullardan herhangi biri için zeytinyağı kullanımını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur. Aşağıda, daha fazla araştırma çabalarına rehberlik etmesi gereken mevcut hayvan ve hücre temelli araştırmaların bir özeti bulunmaktadır. Ancak, aşağıda listelenen çalışmalar herhangi bir sağlık yararını destekleyici olarak yorumlanmamalıdır.

5) Alzheimer Hastalığı

Hafıza kaybı yaşayan farelerin 8 hafta boyunca diyetlerine zeytinyağı eklendi. Hafızaları gelişti ve beyinde yeni hücrelerin oluşumunu teşvik etmek için kortekste önemli bir tepki oluştu [ 17 ].

Alzheimer, beyinde β-amiloid (Aβ) ve tau proteinlerinin birikmesi ile karakterize edilir. Farelerde zeytinyağı, Alzheimer’ı önlemeye yardımcı olan Aβ bozundurucu enzimlerin yukarı regülasyonuna yol açar [ 18 ].

6) Osteoporoz

Zeytinyağı, ovariektomi uygulanmış sıçanlarda kemik kaybını azaltmıştır [ 19 ].

Ek olarak, osteoblast hücre oluşumunu arttırdı [ 20 ].

7) Yara İyileşmesi

Bilim adamları, (ülsere neden olan) fareleri iyileştirmelerine yardımcı olmak için su veya zeytinyağı ile tedavi ettiler. Yağ, basınç ülserlerini iyileştirmeye ve cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı oldu [ 22 ].

Zeytinyağının yaralar üzerindeki iyileştirici etkisini belirlemek için sıçanların bukkal mukozasında lineer insizyon ve dairesel eksizyon yara modelleri oluşturuldu. Yağın hem insizyonlarda hem de eksizyonlarda iyileştirici etkilerinin yanı sıra antiinflamatuar etkileri vardır [ 23 ].

Kanser araştırması

Zeytinyağındaki ana fenollerden biri olan hidroksitirosol, pro-oksidan özellikleri, hücrelerin büyümesini engelleme kapasitesi ve hücre ölümünün desteklenmesi nedeniyle antitümör etkilere sahiptir. Hidroksitirosol tedavisi, bu hücrelerde programlanmış hücre ölümünü teşvik ederek tiroid kanseri hücrelerini azaltmıştır [ 24 ].

Daha yüksek zeytinyağı alımı, meme kanserine karşı koruyucu bir faktör olabilir [ 25 ].

Başka bir polifenol olan oleuropein , meme kanseri, kolorektal kanser ve tiroid kanserinde programlanmış hücre ölümüne neden olabilir [ 26 ].

Zeytinyağı diyetleri ayrıca yaşa bağlı değişikliklerin ifadesini de etkiledi. Diyetler, meme kanserine yol açan kimyasal maruziyete karşı farklı duyarlılığı düzenleyebilir [ 27 ].

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında insanların hala daha olaylara dar bir merceğin arkasından bakmalarından ve de doğru bilginin bu kadar zor ulaşılabilir bir halde olmasından sıkıldım. Bu yüzden akademikveri.com'u kurdum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akademikveri.com
Logo
Akakdemikveri.com'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Lakin henüz üyelik sistemini aktif hale getirmedik. Daha sonra tekrar deneyebilir veya bize ulaşmanız gerekiyor ise iletişim sayfasına bakabilirsiniz.