Myo-İnositol Nedir | Faydaları & Zararları

Myo-inositol, vücut tarafından üretilen ve birçok gıdada bulunan vitamin benzeri bir besindir. PKOS’lu kadınlarda sözde faydaları nedeniyle artan bir takdir kazanmıştır. Ancak miyo-inositol, kaygıyı azaltmak, diyabeti iyileştirmek ve erkeklerde doğurganlığı arttırmak için de araştırılmaktadır. Miyo-inositolün neden önemli olabileceğini ve onu vücutta doğal olarak artırmanın yollarını keşfedeceğiz.

Myo-İnositol Nedir?

Myo-inositol , neredeyse tüm bitki ve hayvanlarda bulunan inositolün en yaygın şeklidir [ 1 ].

Gayri resmi olarak bir B vitamini (B8 vitamini) olarak sınıflandırılmıştır. Ancak genel olarak bunun yerine vitamin benzeri bir madde olarak anılır [ 2 ].

Öte yandan, miyo-inositol takviyeleri, tıbbi kullanım için FDA tarafından onaylanmamıştır. Takviyeler genellikle sağlam klinik araştırmalardan yoksundur. Yönetmelikler onlar için üretim standartlarını belirler ancak güvenli veya etkili olduklarını garanti etmez. Takviye etmeden önce doktorunuzla konuşun.

Vücuttaki Rolü

Tüm hücrelerin hayatta kalmak için miyo-inositole ihtiyacı vardır. Aldıklarında, hücre zarlarının çok önemli bir bileşeni olan fosfatidilinositole dönüştürürler. Miyo-inositol ayrıca hormonların aktivitesini düzenlemeye yardımcı olur [ 3 , 4 ].

Hücrelerin yapısını, beyin hücrelerindeki metabolizmayı, yağ yakımını ve depolanmasını, enerji kullanımını ve stres tepkisini etkiler . Nöronları ve sinirleri koruduğu için beyin için eşit derecede önemlidir [ 5 , 6 , 7 , 8 , 9 ].

Miyo-inositol ayrıca yumurtalıklar tarafından doğurganlığı ve yumurtlamayı etkileyen hormonları ( FSH gibi ) yapmak için kullanılır [ 10 ].

Miyo-inositolden sonra en çok bulunan ikinci inositol, D-chiro-inositol’dür . Bir antioksidan görevi görür ve araştırmalar, kadınlarda PKOS ve hormonal dengesizliği iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermektedir [ 10 , 11 ].

Miyo-inositol seviyeleri beyinde özellikle yüksektir. Aslında beyin, glikoz parçalama ürünlerinden büyük miktarlarda miyo-inositol yapabilir. Beyin hücrelerindeki miyo-inositol seviyeleri, hücrelerin “enerji yükünün” bir ölçüsüdür [ 12 ].

Myo-inositol ayrıca yaralanmayı telafi etmenin ve iyileştirmenin bir yolu olarak her türlü beyin hasarında artar. Ancak beyin miyo-inositolündeki bu artış, beyindeki yara dokusu ve bilişsel problemlerle de bağlantılıdır [ 13 , 14 ].

Vücutta dengeli miyo-inositol seviyelerine sahip olmak oldukça önemlidir. Düşük seviyeler kısırlık, kaygı ve metabolik ve hormonal problemlerle bağlantılıdır. Ancak son derece yüksek seviyeler beyin hasarı ve bipolar bozukluk ile bağlantılıdır.

Myo-inositol, tüm hücrelerin hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu vitamin benzeri bir maddedir. Enerji kullanımını, yağ yakımını ve depolanmasını ve stres tepkisini etkiler.

Genetik

İnositol üretimi için iki gen çok önemlidir:

 • ISYNA1
 • IMPA1

Genel Olarak

Faydalı Olabilir

 • Temel besin
 • Diyabet ve metabolik sendrom ile yardımcı olur
 • Doğurganlığı artırır ve kadınlarda PKOS semptomlarını azaltır
 • Beyni ve sinirleri korur
 • Ruh sağlığını iyileştirebilir ( ruh hali ve kaygı)

Şüpheli Yönleri

 • Diyabetli erkekler için yararlı olmayabilir
 • Mide bulantısı, sindirim sorunları ve yorgunluğa neden olabilir
 • Otizmi, bilişsel sorunları ve maniyi iyileştirmez
 • Büyük ölçekli, çok merkezli klinik deneyler eksik
 • Uzun vadeli güvenlik bilinmiyor

Myo-inositolün Potansiyel Sağlık Faydaları

1) PCOS 

Kadınlarda yaygın bir hormonal bozukluk olan polikistik over sendromu (PKOS), yumurtlama sorunlarına, kilo alımına, insülin direncine ve artan erkeklik hormonu seviyelerine neden olur [ 15 ].

Sağlam kanıtlar (40 klinik çalışma), miyo-inositolün PKOS için faydalarını desteklemektedir.

İn vitro fertilizasyon (IVS) uygulanan 800’den fazla kadınla yapılan çalışmaların bir incelemesine göre, miyo-inositol hem PKOS’lu hem de PCOS’suz kadınlarda erkek cinsiyet hormonlarını düşürerek doğurganlığı artırır. Ayrıca PKOS’lu kadınlarda ovulasyonu da iyileştirebilir [ 16 ].

PKOS’lu 500’den fazla kadın üzerinde yapılan çalışmaların gözden geçirilmesine göre, miyo-inositol ayrıca insülin direncini azaltır ve östrojen düzeylerini yükseltir [ 17 ].

PKOS’lu 3.500’den fazla kadınla yapılan büyük bir çalışmada (gözlemsel), semptomları iyileştirmek için 2-3 ay boyunca folik asitle birlikte miyo-inositol kullanıldı [ 18 ].

Bazı bilim adamları, PCOS’lu kadınlarda hormonları dengelemek, insülin direncini ve doğurganlığı iyileştirmek için miyo-inositolün az miktarda D-chiro-inositol ile birleştirilebileceğini düşünmektedir [10 , 11 ] .

D-chiro-inositol, vücutta en çok bulunan ikinci inositoldür. Sınırlı kanıt, bu kombinasyonun olgunlaşmamış yumurtaların kalitesini iyileştirmek için tek başına miyo-inositolden daha iyi olabileceğini düşündürmektedir [ 10 , 11 ].

PKOS’lu 50 kadın üzerinde yapılan bir klinik çalışmada, miyo-inositol 3 ay sonra testosteron , lüteinizan hormon ( LH ) ve insülin düzeylerini düşürdü. 6 ay sonra sivilceleri ve istenmeyen, erkeksi tüylerin büyümesini de azalttı [ 19 ].

Çoğu çalışmada doğurganlığı artırmak ve 1-6 ay boyunca PKOS semptomlarını azaltmak için 4 g/gün miyo-inositol dozu kullanıldı [ 18 , 20 , 21 , 19 ]. PKOS’lu kadınlarda hormonları dengelemek ve doğurganlığı iyileştirmek için miyo-inositol kullanımını destekleyen somut kanıtlar vardır.

2) Gebelikte Diyabetin Önlenmesi

Myo-inositol, insülinin etkilerini taklit eder. Araştırmalar , insülin duyarlılığını artırdığını gösteriyor . Şimdiye kadar yapılan çalışmalara göre, fazla kilolu kadınlar için daha uygun görünmektedir [ 22 ].

Miyo-inositol, gebelik sırasındaki diyabeti ( gebelik diyabeti ) 4 denemede %50 oranında azaltmıştır. Etki, en yüksek risk altında olan aşırı kilolu hamile kadınlarda en güçlüydü [ 22 , 23 ].

Gebelikte diyabetli 69 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada miyo-inositol, açlık glikoz seviyelerini ve insülini düşürerek insülin direncini faydalı bir şekilde etkiledi. Folik asit ile birlikte 8 hafta kullanıldı [ 24 ].

Bir çalışma, miyo-inositol veya standart ilaç metformin kullanan PKOS’lu kadınların elde ettiği 98 gebeliği inceledi . Metformin alan kadınların yarısından fazlası, miyo-inositol kullanan kadınların sadece beşte biri ile karşılaştırıldığında hamilelik sırasında diyabet hastasıydı [ 25 ].

İdrar miyo-inositol seviyeleri, diyabet ve glukoz intoleransı olan kişilerde genellikle yüksektir. Aslında, idrardaki miyo-inositol seviyeleri diyabetin erken teşhisi için çok faydalıdır, kan testlerinden daha kolay ve daha az zaman alır [ 26 ].

İnsan ve hayvan çalışmalarına göre insülin direnci ve diyabet komplikasyonları miyo-inositol eksikliğinden kaynaklanabilir. Bu miyo-inositol eksikliği, sinir hasarını ve nöropatileri kötüleştiren fosfatidilinositolü daha da azaltabilir [ 27 ].

Bu çalışmalardaki doz değişkendi, ancak en yaygın doz 4 g/gündü.Myo-inositol, özellikle yüksek risk altındaki kadınlarda gebelikte diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Diyabette Erektil Disfonksiyon

Diyabet erkeklerde erektil disfonksiyona neden olabilir. Miyo-inositol ve folik asit kombinasyonu, tip 2 diyabetli 176 erkekte erektil disfonksiyonu iyileştirdi. Tüm erkekler 4 g/gün inositol ve 400 μg/gün folik asit aldı [ 28 ].

Hayvan Çalışmaları ve Mekanizmalar

Sıçanlara verilen miyo-inositol, kasların kan dolaşımından daha fazla glikoz almasını sağlayarak glikoz ve insülin seviyelerini düşürür. Kandan glikozun çıkarılmasına yardımcı olan reseptörleri arttırdı ( GLUT4 ) [ 29 ].

Diyete eklenen miyo-inositol, obez insüline dirençli maymunlarda kan şekerini düşürdü. İnsülin direnci varlığında yemeklerden sonra kan şekeri düzeylerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olabilir [ 30 ].

Hayvanlarda miyo-inositol, mide yağını azaltabilir ve embriyoları gebelikte diyabetin neden olduğu kusurlardan koruyabilir. Diyabetli sıçanlarda ayrıca sinirleri, bunların izolasyonunu ( miyelini ) korudu ve diyabetik nöropatiyi önledi [ 22 , 31 ].

3) Kilo Kaybı (PKOS’lu Kadınlarda)

Zayıf kanıtlar, PKOS’lu orta kilolu kadınlarda kilo kaybı için miyo-inositol kullanımını destekler. Öte yandan, miyo-inositol muhtemelen menopoz sonrası kadınlarda kilo kaybına katkıda bulunmaz. Daha çeşitli popülasyonlarda daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.

PKOS’lu kadınlar kilo vermekte zorlanırlar . Ek miyo-inositol, PKOS’lu 300’den fazla kadın üzerinde yapılan klinik çalışmalarda vücut kütlesini ve leptin düzeylerini azaltmıştır. Çalışmalardan birinde miyo-inositol sadece 200 mg/gün gibi daha düşük bir dozda kullanıldı [ 32 , 33 ].

PKOS’lu 92 kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, miyo-inositol folik asitle birleştiğinde yumurtlamayı normalleştirdi ve kilo kaybını artırdı. Ayrıca iltihaplanma ve yorgunluğun azalmasına yardımcı olabilecek leptin seviyelerini de azaltmıştır [ 34 ].

Başka bir çalışmada, miyo-inositol tek başına PKOS’lu 43 obez kadında 2 g/gün ile kilo kaybını artırdı [ 33 ].

Gebelikte diyabetli 69 kadında, folik asitle birlikte miyo-inositol, yağları yakmaya yardımcı olan ve iltihaplanmayı azaltan bir hormon olan adiponektini de artırabilir [ 24 ].

Ancak, bir çalışmada 80 postmenopozal kadının kilo vermesine yardımcı olmadı – sadece kan yağlarını azalttı [ 35 ].

Doz 200 mg ile 4 g/gün arasında değişmiştir, ancak çok obez kadınları (VKİ > 37) etkilemiyor gibi görünmektedir. Şimdiye kadarki klinik çalışmalara göre muhtemelen sadece orta derecede fazla kilolu, menopoz öncesi PKOS’lu kadınların kilo vermesine yardımcı oluyor [ 36 ].

Myo-inositol, hayvan çalışmalarında “lipotropik” olarak çalıştı – yağ birikintilerinin parçalanmasını artırdı ve karaciğer yağlarını kolinden daha iyi azalttı [ 37 ] .

Muhtemelen Etkisiz:

4) Otizm

Kanıtlara göre, miyo-inositol otizmli veya DEHB’li çocuklar için faydalı değil. Çalışmalar, semptomları daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir [ 41 ].

5) Alzheimer Hastalığı

Klinik çalışmalar, inositolün ağızdan alınmasının muhtemelen Alzheimer hastalığının semptomlarını iyileştirmediğini düşündürmektedir [ 42 ].

Miyo-İnositolün Beyindeki İşlevi

Miyo-inositol, beyin plastisitesini ve sinyal iletimini etkilediği beyinde yüksek konsantrasyonlarda bulunur [ 8 ].

Anoreksiya ve depresyonu olan kişilerin beyinlerinde düşük miyo-inositol seviyeleri vardır [ 8 ].

Bir insan beyni görüntüleme çalışmasında, beyindeki beyaz maddeye saldıran ölümcül bir viral enfeksiyondan kurtulan kişilerde inositol seviyeleri arttı. Bu, miyo-inositolün beynin saldırıdan kurtulmasına yardımcı olabileceğini düşündürmektedir [ 43 ].

Beynin çeşitli bölgelerindeki inositol düzeylerinin izlenmesi, nöbetlerin saptanmasına ve önlenmesine yardımcı olabilir. Epilepsili kişilerde, beynin nöbetlerin meydana geldiği kısımlarında daha yüksek ve beynin diğer kısımlarında daha düşük seviyelerde miyo-inositol vardı. Bunun nedeni, beynin miyo-inositolü artırarak kendisini nöbetlerin neden olduğu hasardan korumaya çalışmasıdır [ 44 ].

Karaciğer hastalığı, beyne zarar verebilecek toksik metabolitlerin birikmesine yol açar. Myo-inositol, karaciğer hastalıklarında beyin hasarını azaltmanın bir yolu olarak artar. 36 kişiden oluşan bir beyin görüntüleme çalışmasında, karaciğer hastalığı olanlarda daha düşük miyo-inositol beyin seviyeleri vardı, bu da zayıf beyin korumasına işaret ediyor [ 45 ].

Çok düşük kan sodyum seviyeleri, beyin hücresinin koruyucu kılıfı olan miyelini yok edebilir. Myo-inositol, beyin hücrelerinde miyelin korudu, beyin hasarını azalttı ve düşük kan sodyumlu farelerde sağkalımı artırdı [ 46 ].Bilim adamları, miyo-inositolün beyinde plastisiteyi ve doku iyileşmesini desteklediğini düşünüyor, ancak bu hala belirsiz.

Beyindeki Myo-İnositol – o kadar basit değil

Miyo-inositol beyni genel olarak korusa da, artan miyo-inositol de zayıf bilişsel işlevle ilişkilendirilmiştir . Hafif bilişsel bozukluğu ve Alzheimer hastalığı olan kişilerde beyindeki bazı bölgelerde artmış miyo-inositol vardır ve bu artık beyin görüntüleme ile tespit edilebilir [ 47 , 48 ].

Artan miyo-inositol seviyeleri, enflamatuar beyin hastalıkları , Alzheimer hastalığı ve HIV’de bilişsel bir düşüşün başlangıcına işaret edebilir . 36 kişinin katıldığı bir beyin görüntüleme çalışmasında, kandaki enflamatuar belirteç CRP, beyindeki artmış miyo-inositol ile bağlantılıydı [ 49 ].

APOE4/E4 genotipine sahip kişilerin beyinlerinde yüksek miyo-inositol bulunma olasılığı daha yüksek gibi görünmektedir, bu da onları bilişsel bozukluğa yatkın hale getirmektedir [ 50 ].

Mani ve beyin hasarı olan kişilerde beyinde miyo-inositol de artar [ 47 ].Araştırmacılar, yüksek miyo-inositol seviyelerinin bilişsel düşüşe işaret edebileceğini varsayıyorlar, bu da takviyenin Alzheimer’lı kişilerde neden etkisiz göründüğünü açıklayabilir.

Beyin İltihabı Sırasında Myo-inositol Artıyor

Beyin herhangi bir şekilde saldırıya uğradığında, beynin destek ve bağışıklık hücreleri – glia olarak adlandırılır – hasarı ve iltihabı telafi etmeye çalışmak için bölünmeye başlar [ 13 , 14 ].

Bu, beyinde bir tür yoğun “skar” dokusu oluşturur ve bu da birçok hastalıkta biliş sorunlarına yol açar. Beynin kendini koruma ve iyileşmeye çalışma mekanizması olduğundan, beyin miyo-inositolünün genellikle herhangi bir beyin hasarından sonra artmasının nedeni de budur [ 13 , 14 ].

Araştırmalar, miyo-inositoldeki artışın beyin savunmasızlığına işaret edebileceğini ve bu skar dokularının semptomlar ortaya çıkmadan önce bile oluştuğunu öne sürüyor [ 13 , 14 ].

Yetersiz kanıt:

Aşağıdaki iddia edilen faydalar yalnızca sınırlı, düşük kaliteli klinik çalışmalarla desteklenmektedir. Aşağıda listelenen kullanımlardan herhangi biri için myo-inositol kullanımını destekleyen yeterli kanıt yoktur.

Miyo-inositol takviyeleri almadan önce bir doktorla konuşmayı unutmayın. Myo-inositol asla onaylanmış tıbbi tedavilerin yerine kullanılmamalıdır.

6) Panik Atak

Panik bozukluğu olan 20 kişide, yüksek dozda miyo-inositol (17 g/gün), bir ay sonra panik atak ve anksiyete semptomlarını tipik SSRI’dan (fluvoksamin) daha iyi azalttı. Myo-inositol, haftalık panik atak sayısını 4 azaltırken, SSRI bunları yalnızca 2 azalttı [ 38 ].

Panik bozukluğu olan 21 kişiye verildiğinde, yüksek dozlarda miyo-inositol (12 g/gün) panik atakların şiddetini ve sıklığını azalttı [ 39 ].

Bu bulguları doğrulamak için daha büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır.

7) Lityum Yan Etkileri

Lityum genellikle bipolar bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Lityum, inositol seviyelerini tüketebilir ve sedef hastalığına ve kuru pullu cilde neden olabilir. Bir klinik çalışmada, inositol takviyesi, lityum alan 15 hastada bu yan etkileri azaltmıştır. Tek bir küçük klinik çalışmadan herhangi bir güvenilir sonuç çıkaramayız [ 40 ]. Sınırlı kanıtlar, miyo-inositolün panik bozukluğu semptomlarını iyileştirebileceğini ve reçeteli lityumun yan etkilerini azaltabileceğini göstermektedir.

8) Serotonin ve PMS Üzerindeki Etkileri

Bazı araştırmacılar, miyo-inositolün , sıçanların beyinlerindeki serotonin aktivitesini arttırdığı için yaygın olarak kullanılan antidepresanlara (SSRI’lar) benzer şekilde hareket edebileceğini öne sürmüşlerdir . Bununla birlikte, bu tür iddiaları destekleyecek uygun klinik veriler eksiktir [ 51 , 52 ].

PMS duygudurum bozukluğu olan 30 kadınla yapılan bir çalışmada , miyo-inositol 6 adet döngüsü boyunca semptomları azalttı ve ruh halini iyileştirdi. Daha düşük bir miyo-inositol softjel dozu (3.6 g/gün), daha yüksek bir toz dozu (12 g/gün) ile aynı etkilere sahipti ve hiçbiri yan etkiye neden olmadı [53 ] .

Myo-inositol, serotonini artırarak potansiyel olarak uykusuzluğa yardımcı olabilir, ancak bu hipotez henüz kanıtlanmamıştır. 19 gencin katıldığı bir beyin görüntüleme çalışmasında, düşük beyin miyo-inositolünün depresyon, uykusuzluk ve yorgunlukla bağlantılı olduğu görülmüştür [ 54 ].

Ek olarak, reçeteli lityum inositolü tüketebilir ve serotonin sendromuna neden olabilir . Hayvanlarda miyo-inositol, muhtemelen normal beyin seviyelerini eski haline getirerek lityumun serotonin toksisitesini önleyebilir [ 55 ]. Bir teori, miyo-inositolün serotonin aktivitesini artırabileceğini söylüyor, ancak bu şimdiye kadar sadece hayvanlarda çalışıldı.

9) Ruh Sağlığı

Sınırlı kanıtlar, miyo-inositolün, depresyon, anksiyete ve OKB gibi serotonin arttırıcı ilaçların (SSRI’lar) kullanıldığı ruh sağlığı bozukluklarına tamamlayıcı bir yaklaşım olarak bazı umutlar vaat ettiğini, ancak klinik verilerin sınırlı olduğunu göstermektedir . Bu çalışmalardan elde edilen tipik doz yüksekti: en az 4 hafta boyunca 12-17 g/gün [ 39 ].

Bununla birlikte, miyo-inositolün ruh sağlığı üzerindeki etkilerini değerlendirmek için hala yeterli kanıt yoktur. Aşağıda inositol veya miyo-inositol üzerine odaklanan bazı çalışmaları özetledik.

Anksiyete bozuklukları 

Klinik çalışmaların bir meta-analizine göre, ağızdan inositol almak anksiyete bozukluklarının semptomlarını iyileştirmez [ 56 ].

Depresyon

Depresyonu ve anksiyetesi olan kişilerin beyin inositol seviyeleri düşük olabilir (beyin görüntüleme çalışmalarına göre), bu da beyindeki serotonin aktivitesinin azalmasına katkıda bulunabilir [ 8 ].

7 çalışmanın gözden geçirilmesine göre, miyo-inositol duygudurum sorunları olan kişiler için faydalı olabilir, özellikle de PMS ile ilişkili düşük ruh hali ve kaygısı olan kadınlar için iyi olabilir [ 57 , 58 ].

Ancak yazarlar, inositolün depresyon semptomları üzerindeki etkisinin muhtemelen yeterince anlamlı olmadığı sonucuna vardılar [ 59 ].

Depresyonu olan 28 kişiyle yapılan bir çalışmada, yüksek dozda miyo-inositol (12 g/gün) 4 hafta sonra ruh halini ve tüm semptomları iyileştirmiştir. Myo-inositol (18 g/gün) ayrıca 13 kişide 6 hafta sonra OKB semptomlarını azalttı [ 39 ].

Büyük ölçekli klinik deneylere ihtiyaç vardır.

Bipolar bozukluk

Miyo-inositol, özellikle SSRI’ların ve diğer ilaçların yan etkilerine duyarlı olan bipolar bozukluğu olan çocuklarda tamamlayıcı bir strateji olarak rol oynayabilir. Myo-inositol iyi tolere edilir ve güvenlidir, ancak henüz çocuklarda bu faydaları doğrulamayan hiçbir çalışma yoktur [ 60 ].

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB)

Kanıtlanmamış bir hipoteze göre, uzun süreli inositol uygulaması OKB’yi olumlu yönde etkileyebilir. Bu iddia edilen etkinin kesin mekanizması bilinmemekle birlikte, striatal dopamin (D2) reseptörlerinin upregülasyonunu içerdiği düşünülmektedir [ 61 ].

Yeme Bozuklukları

Myo-inositol, 12 hastada genel bulimia semptomlarını, aşırı yemeyi ve kusmayı azalttı. 6 hafta süreyle yüksek dozlar (18 gr/gün) kullanıldı. Ek denemelere ihtiyaç vardır [ 62 ]. Bazı ümit verici bulgulara rağmen, miyo-inositolün ruh sağlığı bozuklukları üzerindeki etkileri karışıktır. Çoğu çalışma, takviyenin yararlı bir etkisinin olmadığını göstermektedir.

10) Metabolik Sendrom

Bilim adamları, miyo-inositolün insülin duyarlılaştırıcı etkilerinin, özellikle kadınlarda metabolik sendromu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğine inanıyor. Erken çalışmalar umut vaat etse de, metabolik sendrom için miyo-inositol kullanımını destekleyen yeterli kanıt yoktur.

80 postmenopozal kadın üzerinde yapılan bir klinik çalışmada 1 yıldan fazla miyo-inositol metabolik sendromu iyileştirmiştir. İnsülin direncini iyileştirdi, kan şekerini, insülini, trigliseritleri , toplam kolesterolü düşürdü ve HDL’yi (“iyi” kolesterol) yükseltti [ 63 ].

PKOS’lu kadınlarda yapılan diğer birçok klinik çalışma, trigliseritleri ve kan basıncını düşürmenin yanı sıra aynı faydaları göstermiştir. Büyük ölçekli denemelere ihtiyaç vardır [ 64 , 65 , 66 ].

11) Kanser Önleme Araştırması

Araştırmacılar, miyo-inositolün anti-enflamatuar ve kanserle savaşan özelliklere sahip olup olmadığını araştırıyorlar. Mevcut kanıtlar zayıf ve yetersizdir [ 67 ].

21 ağır sigara içicisine verildiğinde, miyo-inositol akciğer kanserini önlemeye yardımcı olabilecek kanser öncesi akciğer hasarını azalttı. Tütüne maruz kalan hava yolu hücrelerinde miyo-inositol, kontrolsüz hücre bölünmesine ve kanser büyümesine (MAPK gibi) neden olan yolları bloke edebilir [ 68 ].

Tütün dumanına maruz kalan farelerde akciğer kanseri gelişimini de azaltmıştır [ 69 ].

Karotenoidler ve miyo-inositolün bir kombinasyonu, viral hepatit ve sirozu olan kişilerde karaciğer kanserini önlemiştir [ 70 ].

Farelerde inositol, kolon kanserinin karaciğere yayılmasını durdurmuştur [ 71 ].

12) Erkeklerde Doğurganlık Üzerindeki Etkileri

Herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken olsa da, miyo-inositolün doğurganlığı arttırıcı etkileri erkeklerde de araştırılmaktadır. Myo-inositol’ün erkek kısırlığı için güvenli ve etkili olup olmadığını belirlemek için ek klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

Bilinmeyen bir nedenle kısırlığı olan 194 erkekte, miyo-inositol 3 ay sonra sperm kalitesini, sperm sayısını ve doğurganlığı iyileştirdi. Üreme hormonu seviyelerini dengeledi, LH ve FSH’yi azalttı ve testosteronu biraz artırdı. Tüm erkekler 2 g/gün miyo-inositol ve 200 μg/gün folik asit aldı [ 72 ].

Bir çalışmada, 40 erkekten alınan spermlere miyo-inositol eklendi. Myo-inositol, tüm erkeklerden alınan numunelerde sperm hareketliliğini ve sperm sayısını artırdı. Aynı zamanda düşük sperm sayısına sahip erkeklerden alınan spermdeki mitokondriyal fonksiyonu da artırmıştır [ 73 ].

Bu nedenle, miyo-inositol, doğurganlık sorunları olan erkeklerde bir takviye olarak veya in vitro fertilizasyonun (IVF) başarı oranlarını artırabilecek bir bileşik olarak bir miktar potansiyel gösterir.

13) Akciğer Sağlığı

Akciğer sorunu olan erken doğmuş bebeklerde miyo-inositol akciğerleri korur ve düzgün gelişmelerine yardımcı olur. 47 bebek üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, miyo-inositoldeki bir düşüş erken doğmuş bebeklerde akciğer dokusunun iyileşmesini engelleyebilir [ 74 ].

Araştırmacılar, miyo-inositolün akciğer iyileşmesine yardımcı olup olamayacağını ve kanser öncesi lezyonları azaltıp azaltamayacağını araştırıyorlar. 21 ağır sigara içicisi üzerinde yapılan bir çalışmada ümit verici sonuçlar elde edildi, ancak çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç var [ 68 ].

14) Kalp Sağlığı

Sınırlı kanıtlar, miyo-inositolün aşırı kilolu kişilerde, özellikle kadınlarda kalp sağlığına ve kalp hastalıklarının önlenmesine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir.

Birkaç klinik çalışmada, miyo-inositol takviyesi, metabolik sendromlu kişilerde kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmıştır. HDL kolesterolü arttırırken kan basıncını, toplam kolesterolü ve trigliseritleri düşürür [ 75 , 76 ].

Miyo-inositol, soya izoflavonları ve kakao polifenolleri içeren bir kombinasyon takviyesi, 60 postmenopozal kadında 6 ay sonra kalp hastalığı riskini azalttı. Kan yağ ölçümlerini iyileştirmenin yanı sıra, metabolik hormon düzeylerini de (resistin ve visfatin) iyileştirdi. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır [ 77 ].

15) Doğum Öncesi Gelişim

Hamile ve emziren kadınlar, meyveler, fasulye, tahıllar ve kabuklu yemişler gibi inositol açısından zengin sağlıklı yiyecekleri yeterince yemek isteyebilirler [ 78 ].

Myo-inositol, hamilelik sırasında doğum öncesi büyüme için çok önemlidir. Yenidoğanların yetişkinlerden daha yüksek konsantrasyonlara sahip olması, özellikle erken doğmuş bebeklerde sağlıklı gelişim için önemini göstermektedir [ 79 , 80 ].

Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde doğumdan sonraki ilk 3 hafta içinde inositol seviyeleri düşmeye başlar. 65 bebek üzerinde yapılan bir çalışmada, emzirilen bebeklerin miyo-inositol seviyeleri daha yüksekti. Mama ile beslenen bebeklerde düzeyler düşmüştür [ 80 ].

Bazen doğum öncesi takviyelere az miktarda inositol eklenir. Bununla birlikte, hamile kadınlar ve çocuklarda değişen inositol dozlarının güvenliğini belirlemek için uygun denemeler yapılması gerekir [ 81 , 82 ].

16) Antioksidan Savunma

Myo-inositol, kan hücrelerinde ana antioksidan glutatyonu artırdı ve PKOS’lu 26 kadında oksidatif stresi azalttı [ 83 ].

D-Chiro-Inositol açısından zengin karabuğday ve kabak, çeşitli hayvan ve hücresel çalışmalara göre antioksidanlardır [ 84 , 85 ].

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

17) Cilt Sağlığı

Myo-inositol takviyesi, PKOS’lu kadınlarda şiddetli ila orta dereceli akneyi azaltmıştır [ 86 ].

Ayrıca, yüksek erkek cinsiyet hormonları ve insülin direnci olan kadınlarda istenmeyen, erkeksi saç büyümesini azaltabilir [ 87 ].

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Eksik Kanıt:

Bu bölümde listelenen koşullardan herhangi biri için miyo-inositol kullanımını destekleyen hiçbir klinik kanıt yoktur.

Aşağıda, daha fazla araştırma çabalarına rehberlik etmesi gereken mevcut hayvan ve hücre temelli araştırmaların bir özeti bulunmaktadır. Ancak, aşağıda listelenen çalışmalar herhangi bir sağlık yararını destekleyici olarak yorumlanmamalıdır .

18) Enflamasyon

Bu iddia edilen yararı destekleyecek klinik veriler eksiktir.

Farelerle yapılan bir çalışmada, fosfatidilinositol, lektinlerden kaynaklanan iltihaplanmayı ve karaciğer hasarını azaltmıştır . Enflamatuar sitokinleri baskıladı ve bağışıklık tepkisini normalleştirdi [ 88 ].

En bol bulunan ikinci inositol olan D-Chiro-Inositol açısından zengin bir kabak özütü, yağ hücrelerinde TNF-alfa ve IL-6 gibi inflamatuar belirteçleri azalttı . Aynı zamanda bir antioksidan görevi görerek glutatyon seviyelerini arttırdı [ 84 ].

19) Yaşlanma Karşıtı Potansiyel

İnositol vücutta çok fazla rol oynadığından, bilim adamları laboratuarda yaşlanmayı da tersine çevirebileceğini görmeye karar verdiler. Araştırma sonucunda D-chiro-inositol’ün Drosophila melanogaster’leri oksidatif stresten koruduğu ve yaşam süresini uzattığı bulundu. Daha ileri düzey araştırmalar ihtiyacımız var [ 89 ].

İnositol ve Kanabinoidler

Myo-inositol vücutta daha karmaşık fosfolipitlere (IP3 ve PIP2 gibi) dönüştürülebilir. Bu maddeler güçlü haberciler olarak hareket eder ve kanabinoid üretimini artırabilir. Vücudun kendini iyi hissettiren doğal kanabinoid 2-AG’sini artırabilirler [ 90 ].

Myo-inositol Takviyesi

Gıda Kaynakları

Miyo-inositol aşağıdaki gıda kaynaklarında bulunabilir [ 91 ]:

 • Et ve deniz ürünleri (sığır eti, tavuk göğsü, domuz eti, ton balığı, yengeç, istiridye)
 • Çeşitli taze meyveler (kavun, narenciye, kiraz, şeftali vb.)
 • Sebzeler ( enginar , bamya , lahana, ıspanak, fasulye.)
 • Kurutulmuş erik

Myo-inositol, taze meyve ve sebzelerde, kurutulmuş veya konserve olanlardan çok daha yüksektir.

Fosfatidilinositol ayrıca lesitinde bulunur , bu nedenle aşağıdakiler gibi lesitin açısından zengin tüm yiyecekler iyi kaynaklardır:

 • Et ve balık: tavuk karaciğeri, tavuk böbreği, domuz eti ve sığır karaciğeri
 • Yumurta sarısı)
 • Sebze yağı
 • Sebzelerden
 • Günlük

Hayvan kaynakları genellikle bitki bazlı olanlardan daha fazla lesitin kaynağı sağlar [ 92 , 93 , 94 ].

En iyi D-chiro-inositol kaynağı (bir antioksidan olarak ve miyo-inositol ile kombinasyon halinde PKOS için kullanılır) karabuğdaydır. Ayrıca kabaklarda bulunur [ 95 , 96 ].

Dozaj

 • Klinik çalışmalarda depresyon, anksiyete, OKB ve yeme bozuklukları için daha yüksek dozlar (12-18 g/gün) kullanılmıştır. Bilim adamları, beyindeki serotonin ve inositolü yükseltmek için bu daha yüksek dozların gerekli olabileceğini varsayıyorlar.
 • Fertilite, PKOS, kilo kaybı ve insüline duyarlılığın artması için daha düşük dozlar (2-4 g/gün) kullanıldı.
 • PKOS’lu kadınlar için D-chiro-inositol ile kombine edildiğinde , D-chiro-inositol inositol dozunun sadece 1/40’ında kullanılır. Örneğin 4 g/gün inositol, 100 mg/gün D-chiro-inositol.
 • Yumuşak jeller tozdan çok daha iyi emilir. Aynı etkileri elde etmek için dozajın sadece yaklaşık %30’u gereklidir. Bir çalışmada, PMS duygudurum bozukluğu [ 53 ] olan kadınlar için günde 3.6 g yumuşak jel ve 12 g toz işe yaradı .
 • Miyo-inositol açısından zengin bir diyet, günde 1,5 g’a kadar telafi edebilir. Bununla birlikte, fosfatidilinositol açısından zengin lesitinli yiyecekleri de dahil ederseniz, genel olarak yiyeceklerden daha fazla inositol alabilirsiniz [ 78 ].

Dikkat ve Yan Etkiler

Genel olarak, miyo-inositol, birkaç yan etki ile güvenli kabul edilir. Ancak, farklı popülasyonlarda uygun güvenlik denemelerine ihtiyaç vardır.

Yüksek dozlar bazı mide rahatsızlıklarına neden olabilir. Bazı çalışmalarda bildirilen tipik yan etkiler hafifti ve sindirim sorunları, mide bulantısı ve yorgunluğu içeriyordu.

Çalışmalar, vücutta miyo-inositolün arttırılmasının yararlı olmadığı (ve hatta zararlı olabileceği) belirli durumlar olduğunu göstermektedir, örneğin aşağıdakilere sahip kişilerde:

 • Böbrek hastalığı olan kişiler , miyo-inositol bağışıklık tepkisini kötüleştirebilir. Ciddi böbrek hastalığı olan kişiler, miyo-inositol seviyelerini takviyeler olmadan bile yükseltmiş olabileceğinden, miyo-inositol takviyeleri almak özellikle zararlı olabilir [ 97 ].
 • Bilişsel bozukluk ve Alzheimer Hastalığı gibi nörolojik hastalıklar. Diğer inositoller (miyo-inositol değil) araştırılmaktadır, ancak henüz hiçbir faydası kanıtlanmamıştır [ 98 ].
 • Travmatik beyin hasarı gibi herhangi bir beyin hasarı [ 99 ].
 • Myo-inositol , lenfoma, beyin ve omurilik tümörleri olan kişilerde artar . Takviye muhtemelen yararlı değildir [ 100 ].
 • Şizofreni (fayda yok) [ 41 ].
 • Miyo-inositol bipolar bozukluk durumunda artabilir ve lityum bunu azalttığı için takviye muhtemelen iyi bir fikir değildir [ 101 , 102 ].
 • Otizm (faydası olmayan) veya DEHB (belirtileri daha da kötüleştirebilir) olan çocuklar [ 41 ].

Sonuç Olarak

 • Myo-inositol, vücuttaki hücrelerin enerji üretmek ve yağ yakmak için ihtiyaç duyduğu vitamin benzeri bir bileşiktir.
 • Bu besin en iyi PKOS üzerindeki etkisi ile bilinir. PKOS’lu kadınlarda doğurganlığı, kilo kontrolünü, metabolik sağlığı ve hormonal dengeyi iyileştirmek için miyo-inositol kullanımını destekleyen somut kanıtlar vardır.
 • Çalışmalar ayrıca miyo-inositolün panik bozukluğu semptomlarını azaltmaya ve reçeteli lityumun yan etkilerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Öte yandan, kaygı, depresyon veya diğer akıl sağlığı sorunları için kullanımını destekleyecek yeterli kanıt yoktur.
 • Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa da, çalışmalar daha yüksek beyin miyo-inositolünün bilişsel gerileme sinyali verebileceğini ortaya koymaktadır. Mevcut kanıtlara dayanarak, uzmanlar otizmi, bilişsel bozukluğu veya herhangi bir beyin hasarı olan kişilerde takviyeye karşı uyarıda bulunuyor.

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında insanların hala daha olaylara dar bir merceğin arkasından bakmalarından ve de doğru bilginin bu kadar zor ulaşılabilir bir halde olmasından sıkıldım. Bu yüzden akademikveri.com'u kurdum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akademikveri.com
Logo
Akakdemikveri.com'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Lakin henüz üyelik sistemini aktif hale getirmedik. Daha sonra tekrar deneyebilir veya bize ulaşmanız gerekiyor ise iletişim sayfasına bakabilirsiniz.