İnterlokin-6 Nedir | Nasıl Düşürülür ?

İnterlokin-6 Nedir ?

İnterlökin-6 (IL-6), iyi tanımlanmış pro- ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir sitokindir [ 1 ]. Bağışıklık sistemini düzenler ve bilişsel işlevde rol oynar .

İnterlökin-6 (IL-6) hemen hemen tüm hastalık durumlarında artar.

IL-6, hasta olduğunuzda ve egzersizden , özellikle aerobik egzersizden sonra yükselir [ 2 ].

Egzersiz enflamatuar belirteçleri artırıyorsa, egzersiz neden sağlıklıdır? 

Egzersiz yaptığınızda, kaslarınız iltihap önleyici olan IL-6’yı serbest bırakır. Bununla birlikte, bağışıklık hücreleriniz (makrofajlar) onu serbest bıraktığında, proinflamatuardır [ 2 ]. Zararlı etki, kısmen, olumsuz bir şekilde sinerji oluşturan diğer bağışıklık hücreleriyle birlikte salınmasıyla ilgilidir.

IL-6 ayrıca Th1 hücrelerini baskılarken Th2 hücrelerini [ 3 ] indükler , bu nedenle Th2 baskın insanlar için daha kötüdür. Ayrıca antikor üreten ve alerjilere ve otoimmüniteye katkıda bulunan B hücrelerini de arttırır [ 4 ].

Otoimmün sorunlara yatkın olmayan kişilerde de IL-6 yükselebilir. En yaygın neden muhtemelen obezitedir .

IL-6’nın hücreleri aktive etmesinin iki yolu vardır. Bir yolu antiinflamatuardır ve doku rejenerasyonuna yardımcı olur. Bir diğeri proinflamatuardır ve her türlü soruna neden olur. Daha ayrıntılı bir açıklama için aşağıya bakın.

Yüksek IL-6’nın en yaygın nedenleri;

 • Obezite [ 5 ]
 • Kronik stres [ 6 ]
 • Çok az uyku [ 7 ]
 • Çok fazla yemek – özellikle , çok fazla şeker veya rafine gıdalar [ 8 ]
 • Sigara içmek [ 9 ]
 • Aşırı alkol [ 10 ] 
 • Çok fazla egzersiz [ 11 ] (otoimmun hastalıklarınız var ise günde 2 saatten fazla yoğun egzersiz yapmak sizin için iyi olmayabilir).

IL-6’nın Kötü Özellikleri

 • IL-6 seviyeleri neredeyse tüm hastalık durumlarında artar [ 1 ].
 • Treg hücrelerini azaltır , bu da yediğimiz proteinlere karşı tolerans oluşturma yeteneğimizi bloke ederek alerjiye neden olur [ 12 ]. Aynı zamanda enflamatuar olan nötrofillerin üretimini de arttırır [ 2 ].
 • Interleukin-6, orta yaşın sonlarında bilişsel düşüşün iyi bir göstergesidir . Akıl yürütmede 10 yıllık bir düşüş, yüksek IL-6’ya sahip kişilerde, düşük IL-6’ya sahip olanlara göre daha fazlaydı. Ek olarak, yüksek IL-6’ya sahip kişilerde normal bilişsel işlevi ölçen bir testte düşme olasılığı 1.81 kat daha fazladır [ 13 ].
 • IL-6 ” umutsuzluk ” duygularına neden olabilir . Bu durum, IL-6 seviyeleri ile güçlü bir şekilde ilişkilidir [ 14 ] ve bu sitokinin, ruh halinin kötüleşmesine yol açan beyin değişikliklerine neden olabileceğini biliyoruz. IL-6 aynı zamanda şiddetli intihar, dürtüsellik ve monotonluktan kaçınma ile ilişkilidir [ 15 ].
 • IBS’li kişilerde IL-6 seviyeleri daha yüksektir [ 17 , 18 ].
 • Çalışmalar, IL-6’nın, IBS’ye neden olan stres hormonlarının ( CRH ) bağırsak mukozamız üzerindeki etkilerini şiddetlendirdiğini bulmuştur [ 19 ]. Aynı zamanda peristaltizmi değiştiren bağırsak nöronlarını [ 20 ] aktive ederek IBS’ye neden olur. IL-6, sızdıran bağırsağa neden olabilir [ 21 ].
 • IL-6, HPA eksenini uyararak  ve TNF-alfa’yı baskılayarak (böylece orexin’i artırarak) yorgunluğu azaltabilir . Spesifik olarak, hipotalamus tarafından kortikotropin salgılayan hormonun ( CRH ) salınmasını uyarır (bir COX inhibitörü tarafından tersine çevrilir) [ 22 ].
 • Duruma göre iyi veya kötü olabilen nitrik oksidi [ ] artırır .
 • Daha yüksek seviyelerde IL-6 , diğer etkilerinin yanı sıra idrara çıkmayı azaltan vazopressin ve oksitosin salınımını arttırdı [ 22 ] .
 • IL-6 beyindeki gen ekspresyonunu baskılar veya ‘ hipermetile eder ‘ , bu da çeşitli problemlere yol açar [ 2 ].
 • Örneğin , bir beyin büyüme faktörü olan BDNF’yi düşürür ve bu şekilde depresyona katkıda bulunur [ 2 ].
 • Majör depresif bozukluğu olan kişiler yüksek IL-6’ya (TNF-alfa) [ 23 ] sahiptir ve bu muhtemelen genel olarak daha kötü bir ruh haline katkıda bulunur .
 • Ayrıca daha düşük testosteron seviyelerine yol açabilir [ 24 ].
 • IL-6 normal hücrelerde testosteronu azaltırken prostat kanseri hücrelerinde bu kanserin büyümesi için gerekli olan üretimi arttırır [ 25 ]. Yani bu çifte bir sorun – normal hücrelerde testosteronu azaltır ve kanser hücrelerinde arttırır. Lanet olsun sana, IL-6!
 • IL-6 ayrıca T4’ün T3’e (tiroid hormonları) dönüşümünü azaltarak performansı düşürür , bu da daha düşük T3 seviyelerine neden olur . Bu, IL-6’nın oksidatif strese neden olması ve glutatyon seviyelerini düşürmesinin  bir sonucu olarak ortaya çıkar [ 26 , 27 ].
 • IL-6, GABA’nın düzgün çalışması için önemli olan bir geni (GAD67) inhibe ederek (veya hipermetilasyonu) şizofreniye katkıda bulunur [ 2 ].
 • HDAC inhibitörleri, BDNF gibi büyüme faktörleri için gen ekspresyonunu arttırdıkları için bilişsel bozukluklar için faydalıdır. IL-6, HDAC’yi artırarak bunun tersini yapar [ 28 ]. Dirençli nişasta , HDAC’yi engellemenin ve dolayısıyla BDNF’yi artırmanın güçlü bir yoludur.
 • IL-6, bir enflamatuar belirteç olan CRP’nin en güçlü indükleyicisidir , ancak bazı durumlarda normal CRP seviyelerine ve anormal IL-6 seviyelerine sahip olabilirsiniz.
 • IgG ve IgM antikorlarını artırarak gıda hassasiyetlerini ve otoimmün sorunları yaratabilir ve kötüleştirebilir [ 29 ]. Testosteron bu antikorları azaltır, ancak IL-6, yüksek testosteron seviyelerinde bile bunları artırma yeteneğine sahiptir [ 29 ]. ( Östrojen bu antikorları artırır) [ 30 ].
 • IL-6 cilt problemlerine de neden olabilir . Doğal deri mantarınız kontrolden çıktığında vücut , bağışıklık sisteminin diğer yönlerini işe alan IL-6’yı (ayrıca IL-1b , TNF, IL-8 ) içeren sitokinlerle ona saldırır [ 31 ]. IL-6, bir deri mantarı olan tinea versicolor olan kişilerde yükselir [ 32 ]. IL-6 ayrıca cilt mikrobiyal dengesini bozan Th22 hücrelerini de arttırır [ 33 ].
 • IL-6 (veya bazılarına göre IL-21 ), proinflamatuar olan Th17 hücrelerini artırabilir . Bunu yapmak için ayrıca yükseltilmiş TGF -β’ya ihtiyacınız vardır [ 34 ].
 • IL-6 sizi ketozise girmekten  alıkoyabilir [ 35 ].

İnterlokin-6 Hakkında İyi Şeyler

IL-6’nın yüksekliği çoğunlukla kötüdür. Ancak kısa süreli artışlar, tıpkı kısa yoğun egzersiz nöbetleri gibi faydalı olabilir.

 • TNF ve IL-1b, IL-6’yı [ 36 ] artırır, ancak IL-6, sırayla, IL-6’nın kendisinden daha zararlı olan bu sitokinlerin her ikisini de baskılar. Bu şekilde, bir anti-inflamatuardır [ 37 , 38 ].
 • IL-6 karaciğer rejenerasyonunu artırır [ 39 ] ve uyurken duygusal anıların oluşmasına yardımcı olur [ 2 ].

IL-6 Sizi Zayıflatır

 • TNF’yi inhibe eder, yağ hücrelerini parçalar ve insülin direncini azaltır [ 40 ].
 • Bilim, egzersizin sadece kalori yakmaktan daha fazla kilo vermenize yardımcı olabileceğini keşfetti ; egzersiz hipotalamusunuzu değiştirir [ 41 ].
 • IL-6, egzersizin kilo vermemize yardımcı olabileceği bu mekanizmanın bir parçasıdır [ 41 ].
 • IL-6  , iştahı kontrol eden bez olan hipotalamusta insülin ve leptin direncini azaltır ( Nf-kB’yi inhibe etmek için IL-10’a ihtiyaç duyar ) [ 42 ].
 • IL-6 aynı zamanda spontane enerji harcamasını da arttırır. IL-6’dan yoksun fareler obez hale geldi [ 41 ].

IL-6 Enfeksiyonlarla Savaşabilir

 • IL-6 birçok bakteriyel , viral ve mantar enfeksiyonunda koruyucu bir rol oynar .
 • Grip, H. pylori ve EMCV’de koruyucu rolü vardır [ 43 ]. IL-6 eksikliği olan fareler, kandida gibi bazı mantar enfeksiyonlarına karşı önemli ölçüde daha hassastır [ 44 ].
 • Farelerde IL-6, yaygın herpes enfeksiyonunu (HSV-1) önlemeye yardımcı olur, ancak reaktivasyonunu engellemez [ 45 ].

Sağlıklı Interlokin-6 Kan Düzeyleri Nelerdir?

Sağlıklı deneklerde IL-6 kan seviyeleri zorlukla saptanabilir ve 2 – 6 pg / ml arasında değişir . Başka bir çalışma, sağlıklı insanların medyan seviyesinin 0,5 pg/ml olduğundan bahseder [ 208 ]. Depresyondaki kişilerin IL-6 seviyeleri, sağlıklı insanlardan yaklaşık 1,78 pg/ml daha yüksekti [ 209 ].

Romatoid Artritli kişilerde, seviyeler bin kata kadar yükselebilir (yaygın değildir). Son derece tehlikeli olan sepsiste milyon katına kadar çıkabilmektedir [ 50 ]. (Sepsis, şiddetli enfeksiyonun neden olduğu potansiyel olarak ölümcül bir tüm vücut iltihabıdır).

Kronik olarak yüksek seviyeler uzun vadede zarara neden olur. Bir çalışmada yaşlanma hastalıkları ve IL-6 seviyeleri kontrol edildi. Potansiyel karışıklıklar için düzeltme yapıldıktan sonra, 5 yıllık bir süre boyunca iki kez yüksek interlökin-6 düzeyine ( 2,0 pg / ml’den fazla ) sahip olmanın, 10 yıllık takipte “başarılı yaşlanma” olasılığını neredeyse yarıya indirdiğini buldular ve gelecekteki kalp hastalığı ve genel ölüm riskini artırmıştır. [ 210 ]. (IL-6 seviyelerini yalnızca iki kez kontrol ettiler).

Çalışmadaki insanların hiçbirinde kanser ve kalp hastalığı bulunmadığına dikkat edin, yani bunlar sizin gerçekten hasta insanlar diyeceğiniz türden insanlar değildi. Başarılı yaşlanmayı “ önemli kronik hastalıklardan arınmış ve optimal fiziksel , zihinsel ve bilişsel işleve sahip olmak” olarak tanımladılar [ 210 ]. 

3 – 3,5 saat egzersiz yapan kişilerde (maraton egzersizi), IL-6, egzersizden hemen sonra 1,5 pg/ml’den 94,4 pg/ml’ye ve egzersizden 2 saat sonra 22,1 pg/ml’ye yükseldi (yarı ömür 1 – 2 saat) [ 211 ]. Bu, bir maraton koştuktan sonra bile ertesi gün kan seviyelerinin tamamen normal olması gerektiği anlamına gelir .

Sirozu olan bir grup insanda, kanıtlanmış bir bakteriyel enfeksiyonu olan herkesin IL-6 seviyeleri 200 pg/ml’nin üzerindeydi. Öte yandan, yüksek IL-6 seviyelerine sahip kişilerin %74’ünde bu bakteriyel enfeksiyonlar görülmüştür [ 212 ]. Bu insanlar sirozluydu, bu nedenle birçoğunun bakteriyel enfeksiyonlar olmadan yüksek inflamasyona sahip olması mantıklı olacaktır.

Başka bir çalışmada, orta derecede bakteriyel ve viral bulaşıcı hastalıklar nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların sitokinleri kontrol edildi. IL-6, viral bir enfeksiyondan ziyade bakteriyel bir enfeksiyonla ilişkilendirilmiştir [ 213 ]. Bu, birinin sorunlarının viral mi yoksa bakteriyel mi olduğunu anlamaya çalışırken yararlı bir bilgidir. Çalışmada, antibiyotik alan kişilerin IL-6’ları yalnızca 3 gün sonra ( 39’dan 2’ye ) normale döndü [ 213 , 214 ]. Bakteriyel enfeksiyonlu kişiler için ortalama IL-6 seviyesi 237 pg/ml idi. Viral enfeksiyonlar için saptanamadı [ 215 ].

İnterleukin-6 ile İlişkili Hastalıklar

IL-6, birçok otoimmün hastalığa neden olmaktan sorumludur [ 46 ]. Bunun nasıl meydana geldiğine dair pek çok teori var, ama mesele şu ki, nedensel ve sadece ilişkili değil. IL-6’nın bunu yapmasının bir yolu, bağışıklık sistemini düzenleyen hücrelerin kendisine saldırmasını azaltmaktır ( Treg hücreleri ) [ 2 ].

IL-6’yı düşürürseniz, birçok inflamatuar durumun ilerlemesini azaltmış olursunuz.

Bu kısmi bir listedir:

 • Kalp hastalığı [ 47 ]
 • Kanser (Miyelom [ 28 ], Prostat [ 28 ], Göğüs [ 48 ], vb…)
 • diyabet [ 28 ]
 • Ağrı [ 49 ]
 • Romatoid artrit – en güçlü kanıt [ 50 ], Fibromiyalji [ 51 ], Multipl Skleroz 52 ], Behçet [ 53 ], SLE [ 54 ], Sistem Sklerozu [ 46 ].
 • astım _ IL-6, Th2 aktivasyonunu ve alerjik tepkileri destekler ve alerjiniz olan maddelerden kurtulmanıza yardımcı olan düzenleyici T hücrelerinin ( Tregler ) aktivitesini inhibe eder .
 • IBS [ 18 ], IBD , Crohn [ 46 ]
 • Majör depresyon [ 55 ], Bipolar [ 55 ], Şizofreni [ 55 ], Alzheimer [ 28 ], Zeka geriliği [ 56 ]
 • Osteoporoz (menopoz sonrası) [ 57 ]. IL-6, kemikleri bozan osteoklastları teşvik eder [ 2 ].
 • PCOS [ 58 ]
 • Diğerleri: Diyabetik nöropati [ 59 ], Kemoterapiye bağlı nöropati [ 60 ], Tinea versicolor, bir deri mantarı [ 32 ], Karpal Tünel Sendromu [ 61 ], Polimiyalji Romatizması [ 62 ].

İnterlökin-6 Düzeyini Yükselten Faktörler

Diyet

 • Yüksek kan şekeri seviyeleri  monositler gibi bağışıklık hücrelerini aktive eder ve iltihaplanmayı artırır [ 91 ].
 • PHA (lektin) [ 92 ], ConA (lektin) [ 92 ]
 • Yüksek glisemik indeksli gıdalar [ 8 ]
 • Yüksek yağlı diyet [ 93 ]
 • Kahve [ 94 ] – Bir fincandan fazla içen kişilerde %50 daha fazla IL-6 (ilişki) vardı. Benzer bir %60’lık artış gösteren, diyabetli kişilerde yapılan randomize bir kontrol çalışmasında doğrulanmış gibi görünmektedir [ 95 ].
 • Akrilamid [ 96 ] – patates cipsi (patates cipsi), patates kızartması ve 120°C’den (248°F) daha yüksek ısıtılmış ekmek gibi nişastalı gıdalarda bulunur (ısıtma işleminde akrilamid üretiminin sıcaklık olduğu gösterilmiştir) Haşlanmış gıdalarda bulunmadı. Akrilamid, kakao çekirdeklerinin kavrulması sırasında oluşan siyah zeytin , kuru erik, kuru armut, kahve, kakao tozu ve çikolatada da bulunur [ 97 ].

Yaşam tarzı

 • Kronik uykusuzluk [ 98 ] – Gündüz IL-6’yı yükseltir.
 • Uyku yoksunluğu [ 7 ]
 • Aşırı egzersiz / Maratonlar [ 11 ]
 • obezite [ 5 ]
 • Sirkadiyen Ritim bozulması [ 99 ]
 • Sigara [ 9 ]
 • Aşırı alkol [ 10 ]
 • Kronik stres [ 6 ]
 • Herpes Virüsü (HHV8) gibi virüsler , IL-6’ya benzer, hatta daha fazla enflamatuar olan bir protein üretebilir [ 50 ].
 • Enfeksiyonlar (bazıları). Örneğin, Lyme’den kalıcı semptomları olan kişilerde IL-6 yükselmiştir [ 100 ].

Hormonlar

Beslenme

 • D vitamini eksikliği [ 106 ]
 • Çinko eksikliği [ 65 ]
 • Magnezyum eksikliği [ 66 ]
 • Kalsiyum eksikliği [ 106 ]
 • C vitamini eksikliği [ 107 ]
 • Kolin Eksikliği [ 108 ] – Günde 310 mg’dan fazla tüketen kişilerde, daha az tüketenlere göre %26 daha düşük IL-6 konsantrasyonları vardı.

Takviyeler/İlaçlar

 • Aloe [ 109 ] – (kanser hücrelerinde)
 • 5-HTP (düşük ve yüksek konsantrasyonlarda) [ 110 ]
 • Reishi Mantarı [ 111 ]
 • Üzüm çekirdeği ekstresi [ 112 ] – nöroprotektif olan astrositlerde.
 • Astragalus [ 113 ]
 • Kedi Pençesi [ 109 ]
 • Üzüm tozu [ 115 ] (LPS)
 • Çok yüksek dozlarda kreatin ( 116 )
 • Fosfatidil Kolin – enfeksiyona yanıt olarak [ 117 ]
 • Antidepresanlar : İmipramin ve venlafaksin (daha yüksek konsantrasyonda) [ 110 ]. 5-HTP ve fluoksetin (antidepresanlar) kombinasyonu (her ikisi de düşük konsantrasyonda) [ 110 ].

İnterlökin-6 İnhibitörleri

 • Baharatlar : Defne yaprağı [ 63 ], Karabiber [ 63 ], Muskat [ 63 ], Kekik 63 ], Adaçayı [ 63 ]
 • Çinko [ 65 ]
 • magnezyum [ 66 ]
 • Probiyotikler : B. infantis [ 67 ], S. boulardii [ 68 ], L. casei [ 69 ], L. Salivarius [ 70 ]
 • Trehaloz [ 71 , 72 ]
 • Yasemin Çayı / EGCG [ 73 ]
 • D3 Vitamini [ 74 ]
 • PQQ [ 75 ]
 • Andrographis / Andrographolide [ 76 ] – Test edilen 20 bitkiden Andrographis, IL-6’yı en çok inhibe eden ve deksametazondan daha güçlüydü. (IC50= .74mcg/ml)
 • Çörek Otu Tohumu Yağı / Thymoquinone [ 77 ]
 • Kurkumin [ 78 , 79 ]
 • Meyan kökü [ 80 ]
 • Balık yağı / DHA [ 81 ]
 • Fisetin [ 82 ]
 • Tarçın [ 63 ] / Sodyum Benzoat
 • Moleküler hidrojen makinesi [ 83 ]
 • Aspirin [ 84 ]
 • Boswellia [ 85 ]
 • Lityum [ 86 ]
 • Hidroksitirosol [ 87 ]
 • Apigenin [ 63 ]
 • Luteolin [ 88 ]
 • Quercetin [ 63 ]
 • Resveratrol ( 500 mg , 5 g lösin ile ) [ 79 , 89 ]
 • Kırmızı Mayalı Pirinç /Lovastatin [ 90 ]

Yaşam Tarzı/Diyet

 • Pozitif duygular , düşük IL-6 ile ilişkilendirilmiştir (özellikle huşu, merak ve şaşkınlık) [ 118 ].
 • Kalori Kısıtlaması [ 119 ]
 • Wim Hof ​​Nefes / Meditasyon [ 120 ]
 • Uyku kaybından sonra kestirmek [ 121 ]
 • Sebzeler / Fitosteroller [ 122 ]
 • LLLT [ 123 , 124 , 125 ]
 • baklagiller [ 126 ]
 • fındık [ 127 ]
 • Yulaf polifenolleri [ 128 ]
 • Akdeniz diyeti [ 129 ]
 • zeytinyağı [ 130 ]
 • Antik buğday [ 131 ]
 • Balık yağı [ 132 ]
 • Fitik asit [ 133 ]
 • yaban mersini [ 134 ]
 • Müzik [ 135 ]
 • Bal [ 136 ]
 • Crohn hastalığında elementel diyet [ 137 ]
 • Brokoli filizi / Sulforaphane [ 138 ]
 • soya [ 139 ]
 • yulaf [ 140 ]
 • kaju [ 96 ]
 • Spirulina [ 141 ]
 • Stevia [ 142 , 143 ]
 • Sarımsak [ 144 ] (çiğ daha iyidir)
 • Kırmızı ahududu [ 145 ]
 • Yasemin Çayı [ 146 ]

Besinler

 • B-12 Vitamini [ 92 ]
 • Balık yağı [ 147 , 148 ]
 • magnezyum [ 149 ]
 • krom [ 150 ]
 • arginin [ 151 ]
 • histidin [ 152 ]
 • E Vitamini [ 153 ] – oksitlenmiş yağlarla beslenen fareler.

hormonlar

Takviyeler

 • safra [ 157 ]
 • Glisin [ 158 ]
 • İnositol [ 159 ]
 • Bromelain [ 160 ]
 • ginkgo [ 161 ]
 • Sialik Asit [ 162 , 163 ]
 • Berber [ 164 ]
 • karaağaç kabuğu [ 165 ]
 • Elma polifenolleri [ 166 ]
 • Çin Takkesi [ 167 ]
 • Karnosin [ 168 ]
 • LDN [ 169 ]
 • Üzüm Çekirdeği Ekstresi [ 170 ]
 • Betulin / Çağa [ 171 ]
 • kokain [ 172 ]
 • Artemisinin [ 174 ]
 • Baicalin [ 175 ]
 • RLA ( Lipoik Asit ) [ 176 ]
 • Laktoferrin [ 177 ]
 • Sakız [ 178 ]
 • Ashwagandha
 • Yonca – güçlü [ 179 ]
 • Kafeik asit ( Klorojenik asit kafeik aside sahiptir) [ 180 ]
 • Ellagik asit [ 180 ]
 • Fucoidan [ 181 ]
 • Astaksantin [ 182 ]
 • Astragalus [ 183 ]
 • Dansen [ 184 ]
 • karahindiba [ 185 ]
 • genistein [ 186 ]
 • Hesperidin [ 187 ]
 • Tart Vişne [ 188 ]
 • E Vitamini / Tokotrienoller [ 189 ]
 • Boynuzlu kadife [ 190 ]
 • Quercetin [ 82 ]
 • Rutin [ 82 ]
 • mirisetin [ 82 ]
 • Ekinezya [ 191 ]
 • Rosmarinik asit [ 192 ]
 • Kırmızı yonca [ 193 ]
 • acı kavun [ 194 ]
 • Magnolol [ 195 ]
 • Glutamin [ 196 ]
 • Allegra / Feksofenadin [ 197 ]
 • Metformin [ 198 ]
 • MSM
 • Krisin [ 199 ]
 • Elektroakupunktur [ 200 ], Mizolastin (antihistamin) [ 197 ], Oksimatrin [ 202 ], Metotreksat (ilaç) [ 203 ], Sumak [ 204 ], Perilla [ 205 ], Tibet ilaçlı banyosu [ 206 ].

Mekanizmalar

 • ACE inhibitörleri [ 105 ]
 • PPARy
 • STAT3 inhibitörleri [ 207 ]

Etiketler

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında insanların hala daha olaylara dar bir merceğin arkasından bakmalarından ve de doğru bilginin bu kadar zor ulaşılabilir bir halde olmasından sıkıldım. Bu yüzden akademikveri.com'u kurdum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akademikveri.com
Logo
Akakdemikveri.com'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Lakin henüz üyelik sistemini aktif hale getirmedik. Daha sonra tekrar deneyebilir veya bize ulaşmanız gerekiyor ise iletişim sayfasına bakabilirsiniz.