Dht (Dihidrotestosteron) Nasıl Artırılır ?

Bu yazı Dihidrotestosteron (DHT) hakkında yazılmış 3 makalelik bir dizinin 3. parçasıdır. Konuya tam olarak hakim olabilmek için diğer makaleleri de okumanızı tavsiye ederiz.

Dihidrotestosteron (DHT), vücutta testosterondan üretilen bir seks hormonudur . Erkeksi özelliklerin (vücut kılları, kas büyümesi ve derin bir ses) gelişiminde önemli bir rol oynar.

DHT, erkeklerde penis ve prostat gelişimi için kritik öneme sahiptir. Testosterondan çok daha güçlü bir hormondur ve erkek tipi kellikte önemli bir rol oynar [ 1 ].

Enzim (5-AR) eksikliği olan erkekler testosterondan DHT üretemezler ve üreme organlarının gelişimi ve işlevi azalır [ 2 ].

DHT, fetal gelişim sırasında cinsel farklılaşma için gerekli olan androjen reseptörlerini ve ergenlik döneminde erkeklerde meydana gelen değişiklikleri aktive eder. Erkeklerde cinsel dürtüyü sürdürmek için de gereklidir [ 3 ]. DHT, testosterondan yaratılan bir seks hormonudur, ancak daha güçlüdür. Erkeklerde cinsel dürtüyü korur ve erkeksi özellikler geliştirir.

DHT’nin Etkileri

1) Kan Şekeri Kontrolü

DHT, glikoz metabolizmasını düzenleyerek diyabet ve yüksek kan şekeri olanlara yardımcı olabilir [ 4 ]. Fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, kan şekerini düşürebilir ve erkeklerde tip 2 diyabete yardımcı olabilir. DHEA’nın sıçanlara uygulanması , DHT seviyelerini artırdı ve insülin duyarlılığını, ağırlığı ve vücut yağını iyileştirdi [ 5 , 6 ].

2) Bellek

34 ila 70 yaşları arasındaki erkekler, DHT ile tedavi edildiğinde hafızada iyileşmeler gösterdi [ 7 ].

3) Cinsel İşlev

DHT, yaş ve obezite gibi faktörlerden bağımsız olarak erkeklerde cinsel yeteneği artırabilir. Testosteron ile birlikte erkeklerde sağlıklı bir cinsel dürtü sürdürmek gereklidir [ 8 , 9 ]. DHT, azalmış penis işleviyle doğan erkek çocuklara yardımcı oldu. Sıçanlarda erektil disfonksiyonu önleyen ana hormondur [ 10 , 11 ]. Yaşam boyu cinsel perhiz yaşayan kadınların kanlarında düşük serbest DHT seviyelerine sahip olma olasılığı daha yüksekti [ 12 ].DHT erkeklerde cinsel sağlık, libido ve ereksiyon için çok önemlidir.

4) Kalp Sağlığı

Daha yüksek DHT seviyeleri, koroner arter hastalığı (KAH) olan erkeklerin kalplerinde daha düşük miktarda yağ birikimi ile ilişkilendirilmiştir [ 13 ]. Düşük DHT ve testosteron seviyeleri, prostat kanseri için testosteron düşürücü tedavi gören erkeklerde kardiyovasküler komplikasyon riskinin artmasına neden oldu. Daha yüksek DHT seviyelerine sahip yaşlı erkeklerin kalp hastalığından daha düşük ölüm oranları vardır [ 14 , 15 ].

5) Güç ve Kas Kütlesi

Kadınlarda, kas DHT seviyeleri kuvvet ve güç ile ilişkilidir [ 16 ]. DHT’nin postmenopozal sıçanlarda kas kütlesini arttırdığı görüldü [ 17 ].

6) Otoimmün Hastalıklar

Erkeklerin multipl skleroz, lupus, romatoid artrit, Hashimoto, Graves, Sjogren ve diğer otoimmün hastalıklara yakalanma olasılığı 3-20 kat daha azdır. Bu, kısmen, otoimmün koşullara karşı koruyucu bir etkiye sahip olan erkek hormonlarından kaynaklanabilir [ 18 , 19 , 20 , 21 , 22 , 23 ]. Hayvan modellerinde DHT , bağışıklık sistemini dengeleyerek multipl skleroz ( MS ), prostatit , Graves hastalığı ve üveit gibi otoimmün durumların tedavisinde faydalıydı . Spesifik olarak, otoimmün hastalıklarda daha yüksek olan T yardımcı hücrelerini ( Th1 ) azaltabilir [ 24 , 25 , 26 , 18 , 27 , 28 ]. İşte seks hormonlarının bağışıklık sistemi üzerindeki bazı etkileri [ 29 ]:

östrojenlerandrojenler
Genel : geliştirilmiş bağışıklık tepkisiGenel : azalmış bağışıklık tepkisi
Eksojen antijenlere gelişmiş antikor aracılı yanıtlarAzalan antikor üretimi
Geliştirilmiş T hücre sitotoksisitesiAzalmış T hücre proliferasyonu
Artan sitokin ve kemokin seviyeleri ( interferon-gama üretimi)İltihabı azaltmak için sitokin profilinin değiştirilmesi (düşük interferon-gama üretimi dahil)
Azalan IL-6 üretimiArtan IL-6 ve IL-10 üretimi
Geliştirilmiş antijen sunan hücre aktivasyonuAntijen sunan hücrelerde azalmış MHC sınıf II antijen ekspresyonu
Artan nitrik oksit üretimi ile daha güçlü doğuştan gelen bağışıklık tepkileriAzaltılmış nitrik oksit üretimi

7) Sağlıklı Bilişsel İşlev

Yaşlı erkeklerde azalan DHT ve diğer seks hormonları seviyeleri, azalan bilişsel işlevle ilişkilidir [ 30 ].

8) Anksiyete ve Depresyon

Testosteronun anti-anksiyete faydalarının, DHT’nin beyindeki eylemlerinin bir sonucu olduğu gösterilmiştir [ 31 ]. Kandaki DHT düzeylerini düşüren ilaç finasterid, depresyon semptomlarına neden olabilir [ 32 ].

9) Kemik Büyümesi

DHT, kemik yoğunluğu için hayati önem taşır – artan kan seviyeleri, erkeklerde daha yüksek kemik yoğunluğu ile ilişkilidir [ 33 ].

Diğer

DHT, farelerde diyabetin neden olduğu ağrıyı hafifletti [ 34 ].

DHT’yi Arttırmanın Yolları

Birçok insan zaten normal olarak sağlıklı DHT seviyelerine sahiptir. Eğer bir sebeple DHT düşüklüğü ile ilgili bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka bir doktorla konuşun. Aşağıdaki yöntemleri bilgilendirme amacı ile getiriyoruz.

Yaşam tarzı

 • Egzersiz [ 44 ]
 • Vücut yağını kaybetmek (insanlar) [ 45 ]
 • Sprint [ 46 ]

Gıdalar ve Besinler

 • Diyet yağı [ 47 ]
 • Çinko (yemeklerle birlikte) [ 48 ]

Takviyeler

 • Kreatin [ 49 ]
 • DHEA [ 50 ]
 • Kafein [ 51 ]
 • Tribulus Terrestris [ 52 ]
 • Diosgenin [ 53 ]
 • Tongkat Ali [ 54 ]

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında insanların hala daha olaylara dar bir merceğin arkasından bakmalarından ve de doğru bilginin bu kadar zor ulaşılabilir bir halde olmasından sıkıldım. Bu yüzden akademikveri.com'u kurdum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akademikveri.com
Logo
Akakdemikveri.com'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Lakin henüz üyelik sistemini aktif hale getirmedik. Daha sonra tekrar deneyebilir veya bize ulaşmanız gerekiyor ise iletişim sayfasına bakabilirsiniz.