Adiponektin, İnflamasyon Ve Otoimmünite

Adiponektin, yağ metabolizması, iltihaplanma, bağışıklık ve daha fazlasında önemli roller oynar. Yağ oksidasyonunu ve glikoz alımını destekleyerek diyabet ve diğer metabolik bozuklukların önlenmesine yardımcı olabilir. Öte yandan, yüksek seviyeler otoimmünite ile ilişkilendirilebilir. Adiponektinin rollerini daha ayrıntılı öğrenmek için okumaya devam edin.

Adinopektin nedir?

Adiponektin, yağ hücrelerinden salınır ve yağ metabolizmasının kontrolünde ve glikoz seviyelerinin düzenlenmesinde rol oynar [ 1 ].

Bu protein hormonu, tip 2 diyabet, obezite, ateroskleroz, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve daha fazlasına yol açan metabolik düzensizlikleri bastırmaya yardımcı olur. En önemlisi, karaciğerde glikoz üretimini baskılar ve kaslarda yağ yakımını uyarır [ 2 ].

Adiponektin, çeşitli büyüme faktörlerini bağlayarak ve ayırarak hücre büyümesinde, yeni kan damarlarının oluşumunda ve doku yeniden şekillenmesinde rol oynayabilir [ 2 ].

Adiponektin , hücresel enerji homeostazında yer alan bir yol olan AMPK’yi uyarır [ 3 ].

Enflamatuvar sitokin TNF-alfa‘nın etkilerini bloke eder ve NF-kB sinyalini inhibe eder [ 4 ].

Genel olarak, adiponektin, yağ dokusu ve diğer organlar arasında iletişim kurmak için bir haberci olarak önemli bir rol oynar. Metabolizmayı etkiler, hücreleri apoptozdan korur ve farklı hücre tiplerinde inflamasyonu azaltır [ 5 ].

Sağlık ve Hastalıkta Adiponektin Düzeyleri

Adiponektin seviyeleri metabolik sağlığın bir göstergesidir. Herhangi bir belirti yoksa veya doktorunuz size endişelenmemenizi söylüyorsa, düşük veya yüksek seviyeler mutlaka bir sorun olduğunu göstermez.

Düşük Adiponektin ile Koşullar

Aşağıdaki koşullara sahip bazı hastalarda düşük adiponektin seviyeleri gözlenmiştir. Bununla birlikte, adiponektin bu koşullarda herhangi bir rol oynamayabilir ve sadece bir biyobelirteç olabilir:

  • Obezite [ 6 ]
  • Diyabet [ 7 , 8 ]
  • Astım [ 9 ]
  • Erken doğum [ 10 ].

Adiponektin ve Otoimmün Hastalık

Metabolik hastalıklardan farklı olarak sistemik otoimmün ve inflamatuar hastalıklarda adiponektin üretimi artar. Ön kanıtlar, adiponektinin romatoid artrit, osteoartrit ve sistemik lupus eritematozus gibi durumlarda hastalık aktivitesi ve ciddiyeti ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir [ 11 ].

Adiponektin, iltihaplı eklem dokusunda yüksek oranda eksprese edilir ve bazı romatoid artrit hastalarında progresif kemik erozyonu ile yakından ilişkilidir [ 12 ].

Adiponektin , otoimmünitede rol oynayan Th1 ve Th17 immün yanıtlarını artırabilir [ 12 , 13 ].

Artritli bir fare modelinde, adiponektin enjeksiyonu, artritin daha erken ve daha şiddetli başlangıcı, ağırlaştırılmış artritik ilerleme, kemik erozyonu ve osteoporozla sonuçlanmıştır [ 12 ].

Bununla birlikte, farklı bir beyin iltihabı modelinde, adiponektin Th17 bağışıklığını inhibe etti [ 14 ]. Ek olarak, Th1 ve Th2 sitokinleri, adiponektini yüksek olan ve metabolik sendromu olan kişilerde daha düşüktü [ 15 ].

Adiponektinin inflamasyona neden olup olmadığı veya onu azaltıp azaltmadığı diğer biyolojik faktörlere bağlıymış gibi gözüküyor.

Düşük Adiponektin? Metabolik Sağlığı İyileştirmenin Yolları

Adiponektin seviyeleri metabolik sağlığın bir göstergesidir. Herhangi bir belirti yoksa veya doktorunuz size endişelenmemenizi söylüyorsa, düşük veya yüksek seviyeler mutlaka bir sorun olduğunu göstermez. Adiponektin seviyelerinizi iyileştirmek, metabolizmayı iyileştirmez.

Aşağıda, adiponektin seviyelerini de artırabilen metabolik sağlığı iyileştirmeye yönelik tamamlayıcı yaklaşımların bir listesi bulunmaktadır. Umut verici ön araştırmalara rağmen, ek büyük ölçekli çalışmalara ihtiyaç vardır. Günlük rutininizde herhangi bir büyük değişiklik yapmadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın.

  • DHA [ 16 , 17 , 18 ]
  • Glisin [ 19 ]
  • Kurkumin [ 20 ]
  • Ginseng [ 21 ]
  • Alıştırma [ 22 ]
  • Akdeniz diyeti ( zeytinyağı açısından zengin ) [ 23 ].

Mekanizmalar: PPAR gama [ 24 ], FoxO1 [ 25 ], C/EBPa (CCAAT arttırıcı bağlayıcı protein α) [ 25 ], Makrofaj polarizasyonu [ 26 ].

Mustafa Aydın

Mustafa Aydın

İçinde bulunduğumuz bilgi çağında insanların hala daha olaylara dar bir merceğin arkasından bakmalarından ve de doğru bilginin bu kadar zor ulaşılabilir bir halde olmasından sıkıldım. Bu yüzden akademikveri.com'u kurdum.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Akademikveri.com
Logo
Akakdemikveri.com'a gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Lakin henüz üyelik sistemini aktif hale getirmedik. Daha sonra tekrar deneyebilir veya bize ulaşmanız gerekiyor ise iletişim sayfasına bakabilirsiniz.